HaberlerKonserler

Türk İllerinden Halk Ezgileri Konseri, Le Mans, Fransa

Tarz-ı Vefa Kervanı Fransa’dan geçti. Grup, 21 Mart 2019 tarihinde Fransa’nın Le Mans şehrinde Palais des Congrè Le Mans’da (Le Mans Kongre Merkezi) bir konser verdi.

‘’Orta Asya’dan Balkanlar’a Türk Halk Ezgileri’’ temalı konser; Andrea Güvenç Schmidtke, Fatih Oral, Seda Seyrek Houbakht ve Sinan Emre Başaran’ın performansıyla gerçekleşti.

Türklerin yanı sıra Fransız müzikseverler tarafından da yoğun ilgiyle dinlenen konserde, Türk müziği ve hareket terapisi uygulama örnekleri de sunuldu.

Yaklaşık bir buçuk saat süren programda dinleyicilere, ağırlıklı olarak Orta Asya Türk halk ve topluluklarından eserler takdim edildi. Sırasıyla; Türkistan Oyun Havası, Orenburg Şalı, Tugan Avıl, Alıp Kıl Mina Yaznı, Tansamalım, Kaz Kanadı, Değirsen, Cevr-ü Cefa, Kiyehenni, Gülçemen, Ergenekon, Suluv Kız, Ala Yazım, Bülbülüm Altın Kafeste, Başındaki Yazmayı, Sığmazam, Yangın Olur, Gemim Geliyor, Odasına Girdim ve Şu adlı eserler icra edildi.

İcra edilen eserler ve Baksı Dansı, katılımcıların hem tarihi hem de coğrafi bir yolculukta, Orta Asya’dan Anadolu’ya ve Balkanlar’a uzanan derin kültürü ve kadim dostluğu hissetmelerini sağladı.

Binlerce yıllık tarihi süreçlerinde Türkler, Altay Dağları’ndan Balkanlar’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yaşamışlardır. Bu coğrafya, yüzyıllar boyunca çeşitli kültür ve sanat hareketlerine sahne olmuş, zamanla kültürel kimliğimizin kodlarını oluşturmuştur.

Tarz-ı Vefa Kervanı Grubu, Doğu’dan Batı’ya uzanan bu yolculukta sürekliliğini zenginleşerek koruyan Türk tarih, gelenek, kültür, inanç ve sanat değerlerini araştırmayı ve tanıtmayı amaçlayarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İlgili Yazılar

Fatih Oral, Kamyar Houbakht, Azize Güvenç, Seda Seyrek Houbakht ve Emre Başaran. Tarz-ı Vefa Kervanı, Yoga Ashram konseri. 16 Mart 2019.
Türk İllerinden Halk Ezgileri Konseri, Yoga Ashram, İstanbul
Kamyar Houbakht, Seda Seyrek Houbakht, Emre Başaran, Gülten Urallı, Fatih Oral, Derya Çınar Oral, Hatice Gülbahar Hepsev. Tarz-ı Vefa Kervanı, Borsa İstanbul Grubu Şehit Yakını ve Gaziler İftar Yemeği Konseri. 17 Mayıs 2019.
2019 Ramazan Konserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü