Haberler

Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Müziği ve Terapi Değeri Konseri, Ankara

Tarz-ı Vefa* – Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Müziği ve Terapi Değeri Konseri 17 Kasım 2018 Cumartesi akşamı, Ankara-Nâzım Hikmet ve Puşkin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

İlki Eylül ayında İstanbul’da gerçekleşen Makam Kampı’nın ikinci dersi Ankara’da düzenlendi. Makam Kampı ekibi ve Ankara enstrüman kursu öğrencileri, profesyonel müzisyenlerin de katılımıyla kamp öncesinde bir konser verdi.

Konserde dinleyicilere; Orta Asya Türk illerinden eserler ile Türk tasavvuf musikisi eserleri iki ayrı bölümde sunuldu.

İcra edilen eserler, Baksı Dansı ve Sema icrası katılımcıların Anadolu ile Orta Asya’nın kadim dostluğu ve yoğun maneviyatını hissetmelerine vesile oldu. Yoğun ilgi gören konser iki saat sürdü.

*Tarz-ı Vefa, Rahmi Oruç Güvenç tarafından terkip edilen bir makamın ismidir. Konser, Türk musikisi makamlarını öğrenme amacıyla bir araya gelerek çalışan bir ekip tarafından verilmiştir. Bu sebeple, hem makam konusuna referans vermesi, hem grup üyelerinin pek çoğuna öğretmenlik yapmış Rahmi Oruç Güvenç’e bir bağlantı kurması ve hem de öğretmene ve geleneğe hissedilen vefa duygusunu gündeme getirmesi sebebiyle Tarz-ı Vefa, konserde grup ismi olarak kullanılmıştır.

Eserler

İlk bölümde; Semaver (İdil Ural Türkleri şarkısı), Hasret Çektim (Uygur Türkleri şarkısı. Solo: Gülten Urallı), Gece Geçtim Kar Altından (Kırım Türkleri), Manas Destanı (Kırgız Türklerinin 1000 yıllık destanı), Tansamalım (Seher yeli. Kazak Türkleri şarkısı), Bulma Balam (Annenin çocuğuna tavsiyeleri. İdil Ural Türkleri şarkısı. Solo: Gülten Urallı), Dorogoi Dlinnoyu (Rus şarkısı), Sen Gelmez Oldun (Azeri Türkleri şarkısı), Şu (Kervan koruyucularının şarkısı-Tuva ve Moğolistan), Ala Yazım (Baharın renkleri. Türkmenistan Türkleri şarkısı. Solo: Fatih Oral), Baksı (Kazak-Kırgız-Altay Türklerinden müzik ve hareket terapisinin yaşayan en eski örneği) eserleri icra edildi.

İkinci bölümde ise; Rast Medhal (Refik Fersan), Yüzündür Cihanı Münevver Eden (Rast şarkı. Dede Efendi), Eski Dostlar (Rast şarkı. Beste: Gültekin Çeki, Güfte: Hayri Mumcu), Rast Emprovize Terapi (Türk müzik ve hareket terapisi geleneği makam müziği ile terapi örneği), Bülbülüm Altın Kafeste (Acemkürdi Rumeli türküsü. Solo: Seda Houbakht), Havada Bulut Yok (Hüseyni Türkü. Solo: Derya Çınar Oral), Seni Ben Severim (Hüseyni İlâhi. Yunus Emre), Veysel Karani (Uşşak ilâhi. Yunus Emre), Sema Özlemi (Uşşak ilâhi. R. Oruç Güvenç), Sema Neşesi (Uşşak ilâhi. R. Oruç Güvenç), Allah’ım Sen Güzelsin (Rast ilâhi. R. Oruç Güvenç), Ey Aşıkı Didade (Rast ilâhi. Güfte: Hz. Sezai, beste: Sadık Efendi), Ya Mevlana (Rast ilâhi) eserleri icra edildi.

Sanatçılar

Programda; İstanbul’dan Gülten Urallı, Emre Başaran, Hande Başaran, Fatih Oral, Derya Çınar Oral, Seda Seyrek Houbakt, Kamyar Houbakt, Derya Aydın, Hatice Gülbahar Hepsev, Emel Çalışkan, Bengisu Başaran ve Azize Sahra Oral, Ankara’dan; Armağan Top, Suzan Koçak, Erşan Çırak, Ayşe Öztekin, İsmail Koçak, Oya Şafak, Fatma Pehlivan, Giray Aksu ve Mehmet Taştan performans gösterdiler.

Sonraki yazı
Türk İllerinden Halk Ezgileri Konseri, Yoga Ashram, İstanbul

Son haberler