Yunus Emre Yolu Projesi Hakkında

2021’i UNESCO’nun “Yunus Emre Anma ve Kutlama Yılı”, T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın da “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan etmesi vesilesiyle Tarz-ı Vefa Kervanı olarak, Yunus Emre’nin maneviyatına yönelmeyi ve onun bu coğrafya insanının gönlündeki yerini, sebepleriyle beraber gündeme taşımayı hedefleyen “Yunus Emre Yolu” projesini başlattık.

Bu amaçla kaynaklardan Yunus Emre’ye dair bilgi derliyoruz. Şiirlerini, bestelenmiş ilâhilerini, menkıbelerini çalışıyoruz. Yunus’u sevenlerle röportajlar yapıyoruz. Bunları sözle, yazıyla, resimle, müzikle aktarmaya çalışıyoruz.

Yunus Emre’nin birçok yerde mezarı, makamı var. Abdülbaki Gölpınarlı’nın ifadesiyle: “Şahsı efsaneleşen, tabi hayatı destanlaşan büyükleri insanoğlu, her yerde görmek istiyor.”

Yunus Emre Yolu projesi kapsamında, ulaşabildiğimiz tüm türbeleri, makamları ziyaret etmek  için Erzurum, Bursa, Isparta, Afyonkarahisar, Aksaray, Karaman, Manisa, Eskişehir, Sivas, İzmir ve Ordu illerini kapsayan bir tur planladık. Feridüddin Attar’ın aktardığı, “Allah dostlarının anıldığı yere rahmet yağar” hadisinden hareketle bu mekanları ziyaret ediyor ve orada Yunus’u anıyoruz.

Bu süreçte yaşadıklarımızı, hissettiklerimizi, öğrendiklerimizi sosyal medya, internet sitemiz, etkinlikler, dinletiler ve basılı malzemelerle ilgililerin dikkatine sunuyoruz.

“Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun” diyen Türkmen kocasınının selamına talibiz.