Haberler

Tarz-ı Vefa Kervanı Tatar Şarkıları Konseri’yle Sahnede

Tarz-ı Vefa Kervanı Tatar Şarkıları Konseri

Müzik dinlerken tüylerin diken diken olması oldukça nadir, aynı zamanda eşsiz durumlarda yaşanır. 21 Ekim 2019 Cumartesi akşamı Ankara’da gerçekleştirdiğimiz konserde, bu eşsiz duyguyu hem izleyiciler hem de icracılar olarak hep birlikte yaşadık.

Tarz-ı Vefa Kervanı olarak Tatar Şarkıları Konserimizi Türk Standartları Enstitüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirdik. Tatar – Başkurt Türklerinden olan, folklorcu Gülten Urallı’nın solist olduğu konserimizi; makam kampı ekibi ve Ankara enstrüman kursu öğrencileri, profesyonel müzisyenlerin de katılımıyla tamamladık. Tatar Türkleri’nin halk şarkılarını tarih, kültür ve gelenek bağlantılarıyla sunduğumuz konserimiz, bir buçuk saat sürdü.

Konserimizde birçok duyguyu aynı anda hissettik ve zihinlerimizde çok farklı atmosferlere yolculuk yaptık. Tataristan’da yer yer bir sofraya veya düğüne konuk olurken, yer yer askere giden bir delikanlıyı uğurladık. Bir eserde babaannenin torununa nasihatlerini dinlerken, bir başka eserde dünyaca meşhur bir şal olan Orenburg şalının hikâyesini dinledik. Gönüllerde ve zihinlerde derin izler bıraktığını düşünüyorum.

Tarz-ı Vefa Kervanı olarak Gülten Urallı’ya, kendisinin daha önce sesini beğendiği bir rebabı hediye olarak takdim ederek konserimizi sona erdirdik. Katılan, dinleyen, bize alkışlarla eşlik edenlere ve programda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Eserler

Kaydan Kildin, Akkalfak, Semaver, Bişik Cırı, Bulma Balam, Allah Allah Disek Allah, Süyümbiye Beyiti, Biz Askerge Giderken Çakta, Tınnarsın Mı, Tuy Cırı, Aldım Kurga Dombıra, Ey Şul Şulay Şul, Epipe, Sin Sazınnı, Kınalı Parmak, Turnalar, Orenburg Şalı

Gülten Urallı

İdil-Ural Türklerinden bir ailenin kızı olarak İstanbul’da doğmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümü mezunudur. Lise ve üniversite tahsili boyunca opera-şan eğitimi almıştır. Müziğin yanı sıra el sanatlarının çeşitli dalları üzerine de çalışmaktadır. 1982’den beri Tümata grubunda yer almaktadır. 10 yıldır İdil-Ural Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin başkanlığını görevini sürdürmektedir.

Sanatçılar

Programda; İstanbul’dan Derya Çınar Oral, Emre Başaran, Fatih Oral, Gülten Urallı, Hande Başaran, Kamyar Houbakt, Seda Seyrek Houbakt, Derya Aydın, Hatice Gülbahar Hepsev, Ankara’dan; Armağan Top, Erşan Çırak, Giray Aksu, Mehmet Taştan ve Suzan Koçak performans gösterdiler.

Medyada

Gülten Urallı, TRT Tatar

TRT Tatar

2019 yılının 21 Eylül Cumartesi günü Türkiye’nin başkenti Ankara’da Tatar şarkı-duyguları yankılandı. Türk Standartları Enstitüsünün konser salonunda hazırlanan gecede tanınmış Tümata müzik grubu solisti, Türkiye’de yaşayan Tatar-Başkurt şarkıcısı Gülten Urallı, “Tarz-ı Vefa Kervanı” grubu ile birlikte Tatar şarkılarını sundu (TRT Tatar).

Röportaj ve konser özet videosu için tıklayın.

tatar-info.tatar

Tarz-ı Vefa Kervanı’nın solist Gülten Urallı ile gerçekleştirdiği, Tatar Şarkıları Konseri hakkında tatar-inform.tatar sitesinde çıkan haber için tıklayın (Tatarca)

Gülten Urallı, Tatar-inform

Videolar

Bulma balam

Samavır

Süyümbike beyiti

Bişik cırı

Kirim eli urmanlarga

Rebab

Fotoğraflar

Önceki yazı
Orta Asya’dan Anadolu’ya Aktif Müzik Terapi ve Türk Tasavvuf Musikisi Konseri
Sonraki yazı
Orta Asya’dan Anadolu’ya Halk Ezgileri ve Türk Tasavvuf Musikisi Konseri, İstanbul

Son haberler

İlgili Yazılar